top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תענבר קירשנבוים יעוץ זוגי

זוגיות אלימה

עודכן: 11 ביוני 2018


גילוי נאות כשיש אלימות פיזית, אני לא הכתובת! יש מומחים בתחום, יש מוסדות רווחה, שעובדים עם אלימות.


כאשר אנחנו מדברים על זוגיות אלימה, ישר מה שעולה לראש, אלו הן המכות, אך לא כך הדבר.


אלימות בין בני זוג יכולה להיות עניין שבשגרה. שהתרגלנו אליו, שלא שמנו לב, שכך הדבר מתנהל ביום יום אצלנו בתוך הזוגיות וכו'.


אחד מהכללים החשובים בזוגיות הוא כבוד הדדי. ברגע שהכבוד אינו הדדי, אנחנו נמצאים במקומות שבהם לא נעים לשהות. כאשר הזוגיות מבוססת על חברות ופתיחות הדדית אז בכלל השמים הם הגבול בתוך זוגיות טובה ומפרה, אבל ישנם פעמים, שבתוך זוגיות אנחנו רואים מראות של דברים שקשה לנו לחוות אותם ויוצאים מפרופורציות.


האם כל יציאה מפרופורציה מול בן הזוג זו אלימות?

ממש לא !

מותר לנו בתוך הזוגיות לבטא הכל. כן כן אני חוזרת על כך כמעט בכל פעם, שאני רושמת, כי בכך אני באמת מאמינה. אם אני אבטא את עצמי נכון בתוך הבית והבית יהיה בשבילי עוגן, החיים יראו הרבה יותר טובים, אהיה יותר נינוחה וכו'.


ישנם כל מיני סגנונות אלימות. נכון שהסטטיסטיקות מראות, שלרב האלימות מגיעה מצד הגבר, אך ישנה גם אלימות של האישה. ישנם כל מיני סוגי התנהגויות שאנו נראה בהם גם כאלימות.


יש זוגות שמגיעים אלי ואומרים דברים כמו : "הוא רוצה שאני אגדל את הילדים. רציתי לצאת ללמוד והוא יצא מדעתו על כך.."

כאן אנחנו יכולים לראות שיש איזו שתלטנות של הגבר כלפי האישה. למצב זה אם יתווספו אליו עוד פרמטרים נוכל לקרוא אלימות. בעצם הוא השליט והוא קובע מה טוב ומה פחות טוב.

בשנים האחרונות אני פוגשת יותר ויותר זוגות, שמתנהלים באלימות מילולית לא פשוטה. כמו: ביקורת חריפה כל הזמן, על כל דבר, גם זו אלימות. אדם לא יכול לחיות כל הזמן תחת ביקורת.

אלימות מילולית ונפשית היא אלימות לכל דבר ועניין והיא מחוץ לחוק. אל לנו להיכנע למקומות אלו.


למה בעצם אנחנו נשארים בתוך מערכת זוגית אלימה ?

ישנן הרבה סיבות להישארות בתוך מערכת מתעללת, אתן כאן כמה דוגמאות לכך:

חוסר בטחון עצמי של אחד מבני הזוג – ברגע שהביטחון העצמי מאד נמוך, יש אנשים שכאשר ישפילו אותם עוד יסכימו לכך, כיוון שהם רואים את עצמם כלא שווים ולכן שווה שידברו או יתנהגו אליהם כך.

חוסר מודעות – "לא הבנתי, שכך לא צריך להתנהג, הייתי כל כך עסוקה בחיי היומיום ולא נתתי לכך את הדגש המספיק" – היומיום גורם לפעמים לכהות חושים, שאנו לא שמים לב לדפוסים של התנהגויות.

בלבול בין אהבה להתעללות – הוא קורא לי שמנה כי הוא אוהב אותי ורוצה שאצליח לרזות. הקו הדק בין אהבה לבין אלימות מילולית וכמה היא תופסת מקום בתוך הזוגיות.


איך מפסיקים אלימות, כאשר מזהים אותה?

כאשר אחד מבני הזוג לא מוכן יותר לחיות בדפוס ההתנהגות הזו. כאשר אנו מזהים את הצורך שלנו להפסיק את דפוסי התנהגות שפוגעים בנו, הדבר הנכון הוא לפנות לבעל מקצוע ולבקש עזרה, בכדי לצאת מדפוס הקורבן/המתעלל בכדי שההתנהגויות לא יחזרו על עצמם.

יחד עם אלימות קשה, קיימת גם "אלימות מתונה" שלא כל כך פוגעת, לא כל כך מכאיבה ביום יום, אבל תמיד נמצאת ברקע, גם בה חשוב וצריך לטפל ובהקדם.114 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול

1 Comment


info
info
Aug 14, 2018

פוסט חשוב מאד, הרבה מאד אנשים לא מכירים את או לא מכירים ב.. אלימות שאינה פיזית, אני פוגשת לא מעט נשים מכל מיני רקעים, עדות ומגזרים שלא מצליחות לשים את הגבול בין חיזור ורומנטיקה לבין קיבוע תחושת שייכות, אובססיה ומדרון חלקלק אל אלימות, לא מספיק מדובר בזה.. תודה לך

Like
bottom of page